top of page

Sierra Nevada Dağlarındaki Yerlilerin Kültürü: Wiwa

Güncelleme tarihi: 16 Şub 2019Kolombiya Sierra Nevada dağlarında bulunan Wiwa kabilesi etraflarındaki vahşi hayatla iç içe yüzyıllardır yaşamlarını sürdürüyorlar.


5000 metre yüksekliğiyle Kuzey Kolombiya'nın Karayip kıyılarında yükselen mistik dağ Sierra Nevada, 2000'i aşkın yıldır yerli kabilelere ev sahipliği yapıyor. Zamanın etkilemediği Sierra kabileleri, hala ataları Taironaların yüzyıllar önce yaşadığı gibi hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Yılların beraberinde getirdiği modernleşme ve bölgede artan turizme karşın, Kayıp Şehir (Lost City) de yaşayan 4 kabilenin en küçüğü olan Wiwa topluluğu bizlere atalarının kültürlerini bugünlere nasıl taşıdıklarını gösteriyorlar.Wiwalar kimdir?

Wiwalar, milattan önce 200 yıllarında yaşamış, mimarlıkta ve altın işleyiciliğinde eşsiz yeteneklere sahip Tairona topluluğunun torunlarıdır. Basit ve toplu bir hayat süren Wiwalar kendilerine Damanas - Doğa Ananın Koruyucuları- diyor ve hayatlarının çoğunu bu kutsal görevleri için adıyorlar. Topluluğun liderlerine ise Mamo adı veriliyor. Mamolar toplum içindeki düzenden , kabile toplantılarından ve verilen önemli kararlardan sorumlu olmakla birlikte fiziksel ve manevi meditasyonu, şarkıları ve ritüelleri sürdürmektedirler. Mamo olmak için eğitimler çok küçük yaşta başlayıp tamamlanması 18 yılı alabilmektedir.Neden Sierra Nevada?

Wiwalalara göre Sierra Nevada Dağları, fiziksel dünyanın çarpan kalbi olmakla birlikte ruhani dünyaya doğru açılan bir bağ da kurmaktadır. Peru ve Bolivya'da bulunan And kültürleri gibi Wiwalar da doğa ananın evlatları olduklarına inanmaktadırlar ve Sierra Nevada'da bulunan her şey onlar için kutsaldır. Bunlarla birlikte kutsal dağ Sierra Nevada, onların hayata tutunması için gereken yemekleri, suyu ve şifalı bitkileri bünyesinde bulundurmaktadır. Wiwalar atalarının da yaptığı gibi, hayatlarının amacını yaşadıkları kutsal bölgeyi korumak olarak görmektedirler.Coca Yaprağının Rolü Nedir?

Coca yaprağı ya da Archua dilinde 'Ayu', Wiwaların hayatlarında büyük önem arz etmektedir. Kadınlar, her günün sabahını kutsal coca yaprağını toplamaya adamışlardır. Sonrasında ise erkekler coca yaprağını bir kap içinde sıcak taş ile birlikte sallayarak ezerler ve onları küçük kaplara doldururlar ki beraberlerinde gittikleri yerlere taşıyabilsinler.


Gün boyunca çeşitli görevleri olan Wiwalar hazırladıkları coca yaprağını çiğneyerek kendilerine enerji ve konsantrasyon sağlıyorlar. Coca yaprağının bir başka özelliği de saygı göstergesi olarak kullanılması keza Wiwalar kabile dışındayken başka bir Wiwa ile karşılaşırsa birbirlerine saygı göstergesi olarak coca yapraklarını takas ediyorlar.Poporo'nun Önemi

Coca yaprağı tek başına çiğnendiğinde de çok faydalı olsa da maksimum faydayı elde edebilmek için başka bir işlem gerekiyor. Bu işlem de Poporo yardımıyla gerçekleşiyor. Poporo, yetişkinlerin her zaman yanlarında taşıdıkları bir başka kutsal obje ve aynı zamanda çocukların erkekliğe geçiş süreci sonucunda onlara veriliyor. Poporo'nun yapımına küçük bir kabağın içi oyularak ve içine kırılmış deniz kabuğu koyularak başlanıyor. İçeride toz haline gelen deniz kabukları bir çubuk yardımıyla Poporo'nun içinden kişinin, içinde coca yaprağı bulunan ağzına aktarılıyor. Sonuç olarak yüksek alkalik deniz kabukları coca yaprağı ile reaksiyona girerek yaprağın tüm faydalarının ortaya çıkmasını sağlıyorlar.Poporo aynı zamanda Wiwalar tarafından olgunluğun, kişisel büyümenin ve kendini bilmenin sembolü olarak görülüyor ve bu kutsal objenin yıllardır süren varlığı Wiwaların atalarından kalma kültürünün bozulmadan devam etmesini sağlıyor.Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!
Komentarze


bottom of page