top of page

TATMANIZ GEREKEN LATİN LEZZETLERİ

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018Güney Amerika gezginlerine unutulmaz bir mutfak deneyimi ile sunuyor. İster oturup bir restoranda yemeğinizin tadını çıkarın ister hareket halindeyken sokak satıcılarından atıştırmalıklar alın... Ziyaret ettiğiniz ülke hangisi olursa olsun damak zevkinize hitap edecek bir şeyler bulacaksınız. Bu 10 lezzet, kıtada denemek için en popüler ve lezzetli olanlardan bazıları...

Ceviche (Peru)


Cheviche Peru

Bu popüler deniz ürünleri yemeği Peru'da başladı ancak hem Güney hem Orta Amerika'nın kıyı bölgelerinde yaygınlaştı. Turunçgil suyu (limon, misket limonu veya Seville portakalı) içinde yenilen çiğ deniz ürünleri (genellikle beyaz bir balık türü) biberle biraz ısıtılarak soğan ve silantro ile süslenir. Sashimi'yi seviyorsanız, bu sizin için ideal bir lezzet..

Arepas (Venezuella)


Arepas (Venezuella)

Öğütülmüş mısır unundan veya pişmiş undan yapılan bu göz kamaştırıcı sandviç, peynirden,ete, yumurtaya kadar her şeyle doldurulabilir. Nereye gittiğinize bağlı olarak, tek bir menüdeki arepa çeşitlerinin sayısı çift hanelere girebilir! Daha büyük arepalar bazen bir ana yemek olarak servis edilirken, daha küçük arepalar mükemmel atıştırmalıklar için yapılır.

Empanadas (Arjantin)


Empanadas (Arjantin)

Bu çıtır yarım ay şeklindeki hamur işi ,peynir, et veya sebzelerle doldurulup sıcak sıcak servis edilir, lezzetli bir dolgusu var. Arjantin'de her ilin kendi imza tadı var. Atıştırmalık olarak yiybileceğiniz gibi, 3 den fazla yerseniz bütün öğününüz için yeterli olabilir.

Pisco Sour (Şili, Peru)


Pisco Sour (Şili, Peru)

Pisco Sour, Güney Amerika'da popüler bir kokteyldir ancak hem Şili hem de Peru'nun ulusal içeceğidir. Hem Şili hem de Peru'da üretilen pisco, yumurta akı, Angostura parçaları, limon suyu, basit şurup ve buzla karıştırılmış pisco ile yapılır. Pisco Sour'da lezzeti değiştiren farklı meyve suları kullanılabilir. Çoğu, ceviche'ye mükemmel bir şekilde eşlik ettiğine inanıyor, bu nedenle hem Peru'da ikisini de denediğinizden emin olun!

Yerba Maté (Arjantin, Uruguay)


Yerba Maté (Arjantin, Uruguay)

Güney Amerika yağmur ormanı ağaçlarının yapraklarından yapılan bu çay, Arjantin ve Uruguay’da popüler. Hemen hemen herkesi kabak bardakları ve termoslarıyla görebilirisiniz ve bu bitki matein adı verilen kafein türevi bir madde içeriyor . Matéyi içtikçe daha da çok seveceksiziniz.

Pastel (Brezilya)


Pastel (Brezilya)

Bir empanadan daha ince olan pastel, bir çeşit yiyecek malzemesi ile doldurulmuş bir başka gevrek hamur işidir. Bu lezzetli kızarmış turta eritilmiş peynir, öğütülmüş et, palmiye kalbi ve küçük karideslerledoldurulabilir . Pastel genelde tuzlu olmasına rağmen, guava reçeli veya çikolata gibi şeylerle dolu tatlı çeşitleri bulmak da mümkündür.

Dulce de Leche (Kolombiya, Venezuella, Arjantin, Uruguay, Brezilya)


Dulce de Leche

Basitçe süt reçeli diğebileceğimiz Güney Amerika tatlıları içinde popüler bir şekerleme. karamel, süt, şeker ve bazen vanilya ile kaynatılır ve çörekler ve keklerden tosta kadar her şeyle servis edilir. Güney Amerika'nın dışında bulmak zor olabilir ve ilk kez deneyen birçok ziyaretçi anında büyüsüne kapılıyor. Tatil sonrası şaermeler için biraz eve getirmeyi unutmayın!

Brigadeiros (Brezilya)


Brigadeiros (Brezilya)

Brigadeiro, Brezilya'ya özgü bir çikolata trüf veya bonbonudur. Bu enfes lokmalar yoğunlaştırılmış süt, toz haline getirilmiş çikolata ve tereyağdan oluşur ve üzerine çikolata serpililerek servis edilir - tam bir çikolata rüyası!

Platanos Fritos (Güney Amerika'nın tamamı)


Platanos Fritos (Güney Amerika'nın tamamı)

Kızarmış muzlar ya da platanos fritosu, Güney Amerika'nın en iyi zevklerinden biridir. Yumuşak doku hemen ağzınızda erir ve ufalanmış yanık parçalar lezzetin ötesine geçer. Bu lezzet Güney Amerika genelinde oldukça kolay bulunabilir.

Chorizo ​​(Arjantin)


Chorizo ​​(Arjantin)

Arjantin, etobur bir ulus, ancak chorizo ülkenin en lezzetli etlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Bu sosisi menüdeki hemen her Arjantin restoranında bulabilirsiniz; ayrıca her cadde durağında benzersiz dumanlı kokusu sizi cezbedebilir. Chorizo’yu bütün dünya’da bulabilirisiniz, ancak yerinde denemek için şansı kaçırmayın.

Bu muhteşem lezzetleri yerinde tadabileceğiniz ve unutulmaz deneyimler yaşayacağınız size özel Güney Amerika turununuzu oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments


bottom of page