top of page

"The Girl from Ipanema" Şarkısının Ardında Yatan Gizem

Güncelleme tarihi: 4 Eyl 2019


Ipanema'lı Kız

Rio de Janeiro'nun yerlisi (Carioca) bir kıza olan aşkı dile getiren ve 'Türkçe'si "İpanema'lı Kız" olan "The girl from Ipanema", Brezilya'daki herkesin aklına kazınmış şarkılardan bir tanesidir. Bestesini Antonio Carlos Jabim'in yaptığı, sözlerini ise Vinicius de Moraes'in yazdığı bu ölümsüz eserin anlattığı kızın hayal ürünü olup olmadığı ise herkes tarafından merak edilmektedir.


"The Girl from Ipanema", 1962 yılında Jabim ve Moraes tarafından sanat ve müzik dünyasına sunulan bossa nova tarzı bir jazz şarkısıdır. Aynı yıl Pery Ribeiro tarafından ilk kaydı alınsa da 1964 yılında Astrud Gilberto ve Stan Gretz tarafından kaydedilen yeni versiyonu onun dünya tarafından bilinmesini sağlamış ve 1965 yılında 'Yılın Rekoru' olarak Grammy ödülünü kazanmıştır. En çok dinlenen şarkılar arasında ise "The Girl from Ipanema", The Beatles'ın, Amy Winehouse ve Ella Fitzgerald tarafından kaydedilen "Yesterday" şarkısının ardından ikinci konumda yer almıştır. Jobim ve Moraes, 60'ların başında da halihazırda müzik endüstrisinde çok başarılıydılar ancak bu şarkı onların dünyaya açılmasındaki en büyük rolü oynamıştır.Bu efsanevi şarkının arkasındaki ilham ise 60'ların başında Brezilya turu dahilinde olan Ipanema'daki Veloso adında bir kafede otururken Jobim ve Moraes'in kapılarını çalmıştır. Her gün, güzeller güzeli genç bir kızı alışverişe giderken ya da plaja yürürken gören ve zamanla o yerli kızın güzelliğinden büyülenen bu iki adam, ona olan aşklarını yeni şarkıları için bir ilham olarak kullanmışlardır. Şarkının orjinali "Menina due Passa" yani "Yanımızdan Geçen Kız" müzikal komedisi için yazılmış olsa da sonrasında yeniden düzenlenerek bugünkü haline getirilmiştir.


Vinicius de Moraes ve Antonio Carlos Jabim

Peki bu muhteşem sözlere ilham olan kız gerçekte kimdir? Heloísa Eneida Menezes Paes Pinto (Heloísa Pinheiro), şahsına bu muhteşem şarkı yazıldığında henüz 17 yaşındaydı. O dönemde Ipanema'da yaşayan Heloísa, çevredeki yerlilerin büyülenmiş bakışları arasında alışverişe ve plaja giderdi. Moraes, sonrasında "Revelação: a verdadeira Garota de Ipanema" adında Heloísa Pinheiro'yu ve onun kendisi ile Jobim'in hayatını nasıl etkilediğini anlatan bir kitap yazdı. Kitabında Carioca kızını "Çiçek ve deniz kızı ile karıştırılmış, ışık ve zarafet dolu, ancak görünüşü de bir o kadar hüzünlü olan altın kız.." sözleriyle betimlemiştir.

Vinicius de Moraes ve Heloísa Pinheiro

Şarkı ile birlikte kendisini spot ışıklarının altında bulan Heloísa Pinheiro, 58 yaşına kadar, 1987 ve 2003'teki Playboy Playmate'in de dahil olduğu başarılı bir modellik hayatı yaşamıştır. "The girl from Ipanema", 2016'daki Rio Olimpiyat Oyunları'nın açılış seremonisinde de kullanılmış ve Spotify'da günde 40 bin dinlenme ile ABD'deki reklam panolarında yeniden kendisine yer edinmiştir.


Rio de Janeiro ve Ipanema'nın da bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!

留言


bottom of page