top of page

URUGUAY’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YER

Güncelleme tarihi: 8 Eki 2020Uruguay, dokunulmamış vahşi kumsallardan tarihi koloni şehirlerine ve deniz kenarındaki lüks otellere uzanan geniş yelpazede görmeniz gereken inanılmaz yerler sunuyor. Büyük komşuları Arjantin ve Brezilya gibi göz önünde olmasa da Uruguay’ın cazibesini görmezden gelemeyiz. Seyahat planınıza bu güzel ülkeyi de eklemenizi gerektirecek yerlerin listesini sizlerle paylaşacağız.

1. COLONIA DEL SACRAMENTO

Colonia del Sacremento, Plata Nehri’nin diğer tarafında bulunan Buenos Aires’e yakınlığı nedeniyle en çok ziyaretçi çeken lokasyonlardan biri durumunda. Buenos Aires’ten Colonia’ya vapurla gitmek mümkün. Hızlı vapurla 1 saat, arabalı vapurla 3 saat süren vapur seferleriyle bir çok insan Colonia’ya günübirlik gidebiliyorlar.

Colonia’yı bu kadar popüler yapan özelliği şehrin Unesco tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilen tarihi yerleşim bölgesi. Portekiz etkisi açıkça farkedilen arnavut kaldırımlı yolları müzeler, kiliseler ve tarihi binalarla çevrili. Nehir kenarında romantik yürüşler yapabilir ve antik boğa güreşi alanını(Plaza de toros) görebilirsiniz. Colonia Del Sacremento, Montevideo’yu ve diğer lokasyonları görmeden önce birkaç gün geçirebileceğiniz mükemmel bir başlangıç noktası olarak listemizde yerini alıyor.

Colonia'nın arnavut kaldırımlı yolları
2. MONTEVIDEO

Uruguayın en büyük şehri olan Montevideo aynı zamanda ülkenin başkenti. Bu güzel şehirde eski Avrupa mimarisi dikkat çekiyor. Ülkenin başkenti olmasına rağmen, şehrin en yoğun bölgelerinde bile alışık olmadığımız bir sakinlik karşılıyor ziyaretçileri. Tarihi mahalle, Puerta de la Ciudadela, Solis Tiyatrosu ve Rod Parkı, şehrin görülmesi gereken başlıca merkezleri arasında.

Şehrin deniz kıyısında 22 kilometre boyunca devam eden yürüyüş yolu Ramba’yı ve Plata nehrini Atlantik okyanusuna bağlayan plajları da görmeden bu şehirden ayrılmamalısınız. Bütün gün gezdikten sonra plajda oturup gün batımını izleyip yorgunluk atabilirsiniz.

Buenos Aires’ten direk olarak 3 saatlik bir vapur yolculuğuyla ve ya Colonia üzerinden otobüsle Montevideo’ya ulaşabilirsiniz.

Uruguay'ın başkenti Montevideo

3. PUNTA DEL ESTE

Montevideo’dan 130 km uzaklıkta bulunan Punta del este, Güney Amerika’ın en meşhur sahil yerleşkelerinden biri olarak anılıyor. Geçtiğimiz yıllarda, güzel plajları, ışıltılı gece hayatı, modern sehir görünümü, zenginleri ve ünlüleri çekmesiyle birlikte Güney Amerika’nın St. Tropez’i olarak anılmaya başladı. Arjantinliler, Brezilyalılar ve cruise gemileri için populer bir durak noktası diyebiliriz.

Punta’da günlerinizi plajların tadını çıkararak, alışveriş yapabileceğiniz Gorlero caddesini, el işleri pazarını gezerek geçirebilirsiniz. Deniz feneri, yat limanı ünlü el heykelini ve deniz kenarındaki bulvarları da görmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanında şehiri ününe kavuşturan restoranlar, barlar, gece klüpleri ve partileri de tecrübe edebilirsiniz.

Montevideo’da kalıyorsanız Punta del Este’yi günübirlik turlarla ziyaret edip görmek istediğiniz yerleri görebilirsiniz. Daha uzun kalmak iserseniz, Montevideo’dan otobüsle ulaşabilirsiniz. Eğer Buenos Aires’ten vapurla geliyorsanız, tek bir aktarmayla Punta del Este’ye geçebilirsiniz. Bunun yanında arabayla Montevideo’dan 30 dakika, Punta del Este den 1 saat uzaklıkta olan Carrasco Havaalanı’na uygun uçuşlar bulabilirsiniz.

Punta del Este'nin ünlü Parmaklar heykeli
4. THE ROCHA SAHİLİ

Şehir hayatından uzaklaşıp doğayla iç içe olmak istiyorsanız Rocha bölgesinin sahil kısmı tam da gitmek istediğiniz yer olabilir. La Paloma, Cabo, Polonio ve La Pedrera gibi duraklarıyla Uruguay’ın “Doğal Uruguay” sloganını onurlandıran bu bölge, Ailelerden, sırtçantalı gezginlere, sörfçüerden, yetişkinlere çeşitli turist gruplarını çekmeyi başarıyor.

Cabo Polonio, elektriği ve modern su dağıtım sistemi olmayan bu sade balıkçı köyü, günümüz hayatının stresinden kurtulup sakin bir tatil yapmak isteyenler için heyecan verici bir tecrübe sunuyor. La Pedrera ise sörf yapmayı sevenler ve ya dalgaları yakalamayı öğrenmek isteyenler için bir cennet. Aynı zamanda bütün kıyı şeridinin en güzel plajlarına sahip. Bölgenin en büyük yerleşkesi La Paloma ise turistlere ihtiyaçları olan tüm konforu sunan küçük bir sahil kasabası olarak bizlere kapılarını açıyor.


Rocha sahili boyunca uzanan kumsallar

5. PIRIAPOLIS

Piriapolis, Punta del Este liderliği eline almadan önce bölgenin en hareketli tatil bölgesi olarak biliniyordu, şimdi ise güzel plajları ve sakin atmosferiyle ziyaretçilerini selamlıyor. Şehrin etrafında büyüdüğü Rambla de los Argentinos yürüyüş yolunun ve plajlarının yanında Cerro Pan de Azucar (Şeker Somunu) Dağı geneli düz olan ülkenin 3. en yüksek noktası olarak, Priapolisin en önemli turistik noktası. Tepeden, sonsuz kıyı şeridi ve otantik Gaucho düzlüklerini görebilirsiniz. Şehir merkezine çok daha yakın olan San Antonio Tepesi’ne de teleferikle çıkabilirisiniz.

Montevideo’dan Piriapolis’e gitmek için şehir merkezinden ve ya havaalanından otobüse binebilirsiniz. Araba kiralayıp ülkeyi derinlemesine keşfetmek de güzel bir fikir olabilir.

Uruguay’ın bu eşsiz güzelliklerinden etkilendiniz mi? Güney Amerika’ya geldiğinizde seyahat planınızda Uruguay için de yer açmanızı ve bu güzellikleri tecrübe etmenizi dileriz

Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Uruguay turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!


Комментарии


bottom of page