top of page

Ushuaia'da Mutlaka Görmeniz Gerekenler

Güncelleme tarihi: 8 Eki 2020

Okyanusa uzanan kıyıları, And dağlarının son kısmıyla çehrelenmiş yokuşlu sokakları, genel olarak Antarktika ziyaretleri için meşgul olan limanı ve Macellan Boğazıyla kendini Güney Patagonya'dan ayıran Ushuaia, Tierra del Fuego eyaletinde yer alıyor. Dünyanın en güneyinde bulunmasından dolayı 'Dünyanın Sonu' unvanına sahip olan kıyı kenti, coğrafi konumu ve doğasıyla birlikte ziyaretçilerini kendine çekmektedir. İşte Arjantin turunuzun gözdesi olacak Ushuaia' mutlaka görmeniz gerekenler...

Ushuaia Hapishanesi

Ushuaia Hapishanesi
Ushuaia Hapishanesi

Ushuaia henüz bir köy iken, 1902-1920 yılları arasında süren bir inşaat sonrası buraya bir hapishane kurulmuş ve civardaki tutuk evlerinde kalanlar buraya nakledilmiş. 18 yıl süren hapishane inşaatında ise bizzat mahkumlar çalışmış. Hükümlüler yevmiyeleri karşılığında yol yapımı, köprü inşaatı, kereste tedariki gibi güç isteyen işlerde çalışırlarmış. Rıhtımda liman inşaatı, su, kanalizasyon, sokak aydınlatması gibi kamu hizmetleri de yine bu işçiler tarafından verilirmiş. Hapishane içerisinde çalışan hükümlülerden daha fazla yevmiye alan bu hükümlülere cezalarında indirim de teklif edilerek çalışma koşulları cazip hale getirilirmiş.


Hapishaneden kaçma teşebbüsünde bulunanlar yüzerek adadan uzaklaşmaya çalışır, ancak birkaç dakika içerisinde termal şoktan boğulur, Beagle kanalının soğuk sularında kaybolurlarmış. Yüzmeye başlayıp devam edemeyeceğini anlayan hükümlüler ise hapishaneye geri dönerler ancak ibret olsun diye avluda vurulurlarmış. Yaşam koşullarının pek de iyi olmadığı hapishane 1947' de kapatılmış. Solda gördüğünüz mavi boyalı hücre hapishanenin orijinal haliyle bırakılan hücrelerinden biri. Birçok hücre temizlenip elden geçirildikten sonra sergi alanı olarak kullanıma açılmış. Ünlü tutuklular tasvir edilerek etnografik bir müze oluşturulmuş.Dünyanın Sonu Treni

Dünyanın Sonu Treni
Dünyanın Sonu Treni

Ushuaia’nın 11 km dışında Tierra del Fuego Ulusal Parkı bulunuyor. Dünyanın en güneyindeki ulusal park unvanına sahip olan park sizlere muhteşem bir doğa ziyafeti sunuyor. Ushuaia’dan yola çıktığınızda çok geçmeden sizleri karşılayacak Patagonya gölleri, gölcükleri ve nehirleri manzaranızı tamamen değiştirecek. Susana Dağını geçtiğinizde ise yukarıda da bahsettiğim eski hapishane ve ‘Dünyanın sonu treni’ sizleri karşılayacak.

Dünyanın Sonu Treni Rotası
Dünyanın Sonu Treni Rotası

İstasyona gelip nostalji treni gördüğünüz anda yolculuğunuzun epey keyifli olacağını anlayacaksınız. Eski demir yolu istikametinde yolu koyulduktan, köprüleri ve bataklıkları aştıktan sonra treniniz Macarena Şelalesi istasyonunda duraklayacak. Burada Tierra del Fuego Ulusal Parkına girmeden önce Yamana yerlileri hakkında bilgi sahibi olup muhteşem manzarası olan seyir tepesine tırmanabileceksiniz. Tekrar yola koyulduktan sonra ise treniniz Tierra del Fuego Ulusal Parkına giriş yapacak. Pipo nehrinin harika manzarası ile yolculuğunuz devam ederken belki de ilk defa karşılaşacağınız; mahkumların 50 yıl boyunca her gün ağaç kestiği ağaç mezarlığına şahit olacaksınız. Son durağınız olan ulusal park istasyonuna geldikten sonra ise 7 kilometrelik unutulmaz tren yolculuğu sonlanmış olacak.


Tierra del Fuego Ulusal Parkı

Tierra del Fuego Ulusal Parkı (Ateş Toprakları)
Tierra del Fuego Ulusal Parkı (Ateş Toprakları)

Yeryüzünün son durağı olan Tierra del Fuego Ulusal Parkı, aynı zamanda ünlü And dağlarının esintilerine de rastlayacağınız son yerdir. Birbirlerine paralel uzanan bu dağlar, parkı ulaşılması oldukça zor olan 2 vadiye böler. Diğer Patagonya parklarının aksine Tierra del Fuego, 6 kilometre boyunca Beagle kanalına kadar uzanan kendine has bitki örtüsüne sahip dağlara ev sahipliği yapar. 1960 yılında kurulan ve 63 bin hektarlık koruma alanına sahip eşsiz Patagonya parkının en korunan bölgesi ise sularını Pasifik Okyanusuna bırakan Fagnano gölüdür.


Beagle Kanalı

Beagle Kanalı Les Éclaireurs Feneri
Beagle Kanalı Les Éclaireurs Feneri

Beagle Kanalı, muhteşem manzarasıyla ve etrafındaki vahşi yaşamıyla Ushuaia'da görmeniz gereken en önemli yerlerden. Bot turuyla erişebileceğiniz kanalda süzülürken Lobos ve Pajaros adalarındaki deniz aslanları ve birbirinden eşsiz kuşlar size eşlik edecek. Eğer şanslıysanız yunusları ve hatta balinaları görmeniz işten bile değil. Kanal turunuzda Ushuaia'nın simgelerinden olan ve hala görev yapmayı sürdüren kırmızı beyaz Faro Les Eclaireurs deniz feneri de sizi yalnız bırakmayacak.


Esmeralda Gölü

Esmeralda Gölü
Esmeralda Gölü

Kısmen basit olan, eşsiz bitki örtülerinin arasından yapacağınız doğa yürüyüşü sonucu ulaşacağınız mavi-yeşil buzul gölü Esmeralda, aileniz ile birlikte zorlanmadan harika Patagonya gölü manzarasına ulaşmanız için size fırsat tanıyor. Kunduzların da yaşama alanı olan göl Ushuaia'nın kendine özel bitki örtüsünü keşfedebileceğiniz en iyi noktalardan biri.


Martillo Adası

Martillo Adası
Martillo Adası

Penguenleri kendi yaşam alanlarında görmek isterseniz Martillo Adası ziyareti sizin için olmazsa olmaz. Magellan ve Gentoo penguenlerini keşfetme şansı bulacağınız adaya giderken şişme bot bulunan bir feribotu tercih etmelisiniz ki adaya ayak basıp penguenleri yakından görme şansına erişin. Eğer biraz şanslıysanız bebek penguenlerin koşuşturmalarına da tanıklık edebilirsiniz.


Comments


bottom of page