top of page

Vahşi Hayatın Kalbi: Amazon Ormanları

Güney Amerika kıtasının büyük bir bölümünü kaplayan Amazon Yağmur Ormanları sahip olduğu sonsuz biyoçeşitlilik sayesinde her noktasında farklı bir deneyimi ziyaretçilerine sunmaktadır. Amazon turlarında hayallerinizdeki tecrübeleri yaşayabilmek için uzman bir ekiple yola çıkmanız gerekmektedir çünkü her Amazon yerleşiminin kendine özel karakteristik özellikleri vardır. İşte bu eşsiz yolculuğa ev sahipliği yapacak Amazon bölgeleri...


Manaus, Brezilya

Brezilya Amazonu
Brezilya Amazonu

Muhteşem Amazon nehrinin beslediği bitki örtüsü ve binlerce çeşit bitkiden oluşan örtüsü arasında gizlenen esrarengiz vahşi hayatıyla Amazon ormanları, hayal gücünüzün de ötesinde tecrübeler yaşamanız için sizleri bekliyor. Dünyada bulunan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturan Amazon Ormanları, aynı zamanda dünyanın en büyük ormanı olma özelliğine de sahip. %60'ı Brezilya'da, %13'ü Peru da bulunan görkemli orman toplamda 9 Güney Amerika ülkesi sınırları içerisinde bulunuyor. Yerli Amazon halklara yüzyıllardır ev sahipliği yaptığı gibi Amazon Ormanları, biyoçeşitlilik konusunda da dünya piramitinin zirvesinde yer alıyor.


Pantanal, Brezilya

Pantanal Sulakları
Pantanal Sulakları

Güney Amerika’nın kalbinde, 210.000 km karelik devasa alanıyla dünyanın en büyük sulak bölgesi Pantanal yer alıyor. Çoğunluğu Brezilya topraklarında bulunan Pantanal, Moto Grosso ve Moto Grosso do Sul eyaletleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük Jaguarlarına, Kapibaralara Kaymanlara ve daha yüzlerce hayvan ve bitki çeşidine sahip olan Pantanal, ziyaretçilerini eşsiz vahşi hayatı ile buluşturuyor. Bölgede hiçbir kasaba bulunmadığı gibi mesafelerin çok uzak olduğundan dolayı kara ulaşımının epey zor olduğu bölgede, muhteşem vahşi hayatı keşfetmek için en iyi seçenek ise bot turlarına katılmak.


Puerto Maldonado, Peru

Puerto Maldonado, Peru
Puerto Maldonado, Peru

Amazon yağmur ormanlarının %13'lük rezervini sınırları içerisinde bulunan Peru'da bu muhteşem dünyayı keşfe başlamanız için adımınızı atmanız gereken yerlerden biri Puerto Maldonado'dur. Cuzco ve Lima'dan aktarmasız uçuş ile ulaşılması epey olay olan Amazon şehri, sizleri harikalar diyarına ulaştırmak için adeta bir kapı görevi görüyor. Madre de Dios nehri boyunca uzanan Puerto Maldonado aynı zamanda Peru'nun Brezilya ve Bolivya sınırlarına en yakın yerleşim yerlerinden bir tanesi.


Iquitos, Peru

Iquitos, Peru
Iquitos, Peru

Karayolu ile ulaşılamayan en büyük şehri, Peru Amazonu'nun kuzey bekçisi Iquitos izolasyon kelimesinin somut örneği. Sunulan çok çeşitli lüks nehir turları için gezginlerin favorilerinden biri olan Iquitos ülkenin en kazançlı eko-turizm merkezi. Çoğunluğu lükse hizmet etse de daha uygun fiyatlı orman evleri ve günlük turlar da Iquitos'da mevcut.


Rurrenabaque, Bolivya

Bolivya'nın Amazon cenneti olan uzak orman kasabası Rurrenabaque, hem sırt çantalı gezginler hem de lüks gezginler arasında popüler. Kaymanlarla, maymunlarla ve daha birçok ürkütücü orman yerlisi sürüngenlerle karşı karşıya gelebileceğiniz üç günlük bir Amazon Safari turu çok uygun fiyatlarla ziyaretçilere sunuluyor. Daha lüks bir konaklama isteyenler ise ülkenin en çeşitli milli parkı olan Madidi'nin derinliklerindeki orman evlerini tercih edebilirler.


Coca, Ekvador

Yasuni Ulusal Parkı, Ekvador
Yasuni Ulusal Parkı, Ekvador

Ekvador'un sayısız Amazon merkezlerinden biri olan Coca, dünyadaki en biyolojik çeşitlilik içeren bölge olduğu düşünülen Yasuni Ulusal Parkı'na yakınlığı nedeniyle yaygın olarak en iyisi olarak kabul edilir. Kuş gözlemciliği, Amazon kuş yaşamının yaklaşık üçte birini oluşturan yaklaşık 600 onaylanmış tür ile buradaki en önemli karttır. Kuşlardan ziyade sürüngenler ile ilgilenenler için ise çok sayıda amfibi, memeli ve böcek türleri Coca'nın sakinlerini oluşturmaktadır.


Leticia, Kolombia

Leticia, Kolombia
Leticia, Kolombia

Kolombiya'nın Amazon'un tartışmasız başkenti olan Leticia, ülkenin sunduğu en el değmemiş yağmur ormanını keşfetmek için tercih edilen şehirdir. İlginç bir şekilde, kasaba Peru ve Brezilya sınırında yer alıyor, bu da cesur gezginlerin Amazon'un üç ülkedeki bölümlerini sadece bir günde keşfedebileceği anlamına geliyor. Bir dizi orman evi, bol miktarda yaban hayatı izleme fırsatı Leticia'da ziyaretçilerini bekliyor.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page