top of page

YÜKSEK İRTİFA HASTALIĞI İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Güncelleme tarihi: 2 Ara 2018Yüksek irtifanın ne anlama geldiğine bakarak başlayalım. Yüksek rakım rahatsızlıkları, 1,500m - 2,000m arasında, vücudumuzun oksijen düzeyindeki değişiklikleri telafi etmek için farklı tepkiler vermeye başlamasıyla başlar.

Böylece, yükseğe çıktıkça, hava basıncı daha düşük olur (hava daha ince olur), böylece her nefes için vücudunuz için daha az oksijen olacaktır. Vücudunuz kendini yavaş yavaş daha az oksijen almak için uyarlabaya başlar - siz daha hızlı ve daha derin nefes alırsınız ve vücut daha fazla kırmızı kan hücresi üretir. Bu zaman alır, bu nedenle alçaktan yüksekliğe çok hızlı bir şekilde geçerseniz, vücudunuz iklim şartlarına alışana kadar yükseklik belirtileri hissedebilirsiniz.

Cusco, 3.400 metrelik bir yükseklikte bulunur ve birçok ziyaretçinin Cusco'da yüksek irtifa hastalığının hafif semptomlarını ya da yerel olarak bilinen 'soroche' deneyimini yaşar. Sözlememiz gerekiyor ki bu belirtiler kiminde hiç olmazken kimilerinde ciddi boyutlara ulaşabilir. Yaşlılık, cinsiyet veya fiziksel durum göz önüne alınmaksızın, bazı insanlar daha fazla duyarlı olabildiğinden, irtifa hastalığından etkilenip etkilenmeyeceğinizi önceden kestirmek zor.

Söyleyeceklerimizin hepsi Güney Amerika seyahatinizde gideceğiniz La Paz, Cuzco ve diğer 2500 metrenin üzerindeki irtifalar için geçerlidir.

Yükseklik hastalığımı gezimi nasıl etkileyebilir? Hafif irtifa hastalığı, gerekli önlemler alınırsa normal aktivitelerinize çok fazla etki etmemelidir. Belirtiler genellikle varıştan sonraki 12-24 saat içinde hissedilir ve 3 gün içinde hafifleme eğilimi gösterir. Kendinizi iyi hissetmemeye devam ederseniz, otelinizden doktor çağırmasını isteyin; daha ciddi reaksiyonlar tıbbi yardım gerektirebilir. Birçok otel konuklara koka çayı veya 'mate de coca' sunar ve yardımcı olması için oksijen bulundururlar.

Yükseklik hastalığının yaygın hafif semptomları şunları içerebilir:

Baş ağrısı Mide bulantısı Kusma yorgunluk İştahsızlık Baş dönmesi Uykusuzluk

Otel odanıza merdivenlerden tırmanmak, gezinizin ilk birkaç gününde bir maratonda geçen son metreler gibi hissedebilirsiniz!

Cusco'da irtifa hastalığından kaçınmak için 10 İpucu:Rahatlayın ve yavaş yavaş adapte olun !. Herhangi bir treking veya yorucu bir etkinlik yapmaya başlamadan önce, irtifaya uyum sağlamak için seyahatinizin başlangıcında birkaç günü daha sakin geçirebilirsiniz. Bu paylaşabileceğimiz en kolay tavsiyedir, ilk birkaç gününüzü kolaylaştırın ve bedeniniz daha sonra teşekkür edecek ...

Alkol ve uyuşturucudan kaçının. Bu uyku tabletleri ve sakinleştiricileri de içerir, çünkü bunların hepsi semptomları daha da kötüleştirebilir. Bize güvenin, biz oradaydık! Bir Pisco Sour kokteyli bile, baş ağrısı ve bulantıya yol açarak sizi rahatsız edebilir.

Bolca su için. Seyahatinizden önce ve boyunca yeterli miktarda su almak, hoş olmayan irtifa hastalık semptomlarından kaçınmak için çok önemlidir.

Koka çayı için. Cusco'daki ve Kutsal Vadideki neredeyse her otel konuklara taze koka çayı sunuyor ve çok iyi bir sebebleri var! Koka çayı içmek için tamamen güvenlidir ve her gün bir ya da 2 fincan yükseklik semptomlarını hafifletir. Sadece coca'nın hafif bir uyarıcı olduğunu unutmayın, bu fincan fincan içmemek gerek. İlk birkaç gün için günde 2 -3 bardak iyi gelecektir.

Bir Oxishot alın! Oxishot, 8 litre oksijen içeren küçük bir deşarj edilebilir kutudur ve Cusco'da eczanelerden labileceğiniz ve istediğiniz zaman destek amaçlı kullanabilirsiniz. Yükseklik hastalığına bağlı baş ağrısı ve aşırı yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olabilir. Cusco & Machu Picchu'da her yerde satışa sunuluyor ve fiyatı yaklaşık $ 16 civarında.

Gezinize başlamadan önceki iki hafta boyunca Ginko Biloba takviyesi almanın etkileri azalttığı söyleniyor. La Paz'taki ilk geceniz nefes almakta güçlük çekeceğiniz ve nefes nefese kalacağınız muhtemeldir.

Dolaşırken çok rahat da olabilirsiniz. Genç ve sağlıklı olmanız sizi yanlış bir güvenlik hissi içine sokmamalı, önlemlerinizi almalıınız. Maraton koşucuları bile yükseklik hastalığına yakalanabilirken, ortalama bir değerlerle yaşayan bir insan daha az sayıda semptoma sahip olabilir.Doktorunuzu ziyaret edin. Seyahat etmeden önce hala endişeleriniz varsa, doktorunuza gidin ve yükseklik hastalık semptomlarını önlemeye yardımcı olabilecek bir asetazolamid reçeteyi (Diamox markası olarak da bilinir) isteyin. Bazı insanlar bu ilaçtan ellerin, ayakların ve yüzün karıncalanması gibi yan etkiler yaşayabilir, bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Yükseklik hastalığı çok ciddi bir hastalık olabilir, bu nedenle, herhangi bir kalp, akciğer veya diğer ciddi sağlık sorunlarınız varsa, Cusco'ya gitmeden önce doktorunuza danışın; çünkü herkes, yükseklik nedeniyle Cusco'ya ya da Kutsal Vadiyeye seyahat etmeyecektir. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık üç milyon insanın, yükseklik hastalığından muzdarip küçük bir yüzdesi ile her yıl Cusco ve Machu Picchu'yu ziyaret ettiğini unutmayın.

Cusco ve Machu Picchu dünyanın önde gelen turistik yerlerinden biridir ve bu nedenle iyi tıbbi olanaklar mevcuttur.

Güvenlik her şeyden önce gelir, şimdi Güney Amerika'da unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turunuzu yaratmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Comments


bottom of page