top of page

Yıldızların Ülkesi: Şili

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Paranal Gözlem Evi

Şili adeta bir zıtlıklar ülkesi; göller, nehirler, dağlar, çöller, buzullar bulabilirsiniz; karın ve buzun beyaz renginden en saf doğanın yeşiline gidebilirsiniz. Ayrıca Şili'de tertemiz gökyüzü yıldızlarla doludur. Şili, dünya çapında önde gelen astronomik gözlem kapasitesinin %40'ına sahiptir ve bunun 2020 yılına kadar %70'e yükseltilebileceği düşünülmektedir. Tabii ki bu eşsiz gökyüzünün tadını çıkaranlar sadece bilimadamları değil. Her daim gezegenimizi tanımaya çalışan “şu çılgın gezginler” artık dünya sınırları dışına çıkmaya kararlı gözüküyorlar.

Şu anda Şili’de, hem bilimsel hem de turistik olmak üzere 42 gözlemevi bulunmakta, ve meraklılarına astronomik turizm için bu büyük ve modern gözlem evlerini ziyaret etme şansı tanınıyor. Bu gözlem evlerine Güney Amerika'nın en büyük merkezlerinden biri olan Cruz del Sur, Andacollo'daki Cerro Mayu ve Collowara Merkezi de dahildir.

Şili'nin kuzey bölgesinde bulunan bu astronomik merkezler arasında 2.600 metre yükseklikte San Pedro de Atacama'nın doğusundaki Taltal kasabasında bulunan Paranal, bilimsel açıdan en büyük ve en önemli gözlem merkezi durumunda ve çeşitli enstrümanlarla çevrili olan dört ayrı optik teleskoptan oluşan bir sistem olan Very Large Telescope (VLT) projesine ev sahipliği yapıyor.

Eğer başkentten evreni izlemek isterseniz, Andean Astronomik Gözlemevi, Santiago'nun Doğu bölgesinden sadece 20 dakika uzaklıktadır. Ziyaretçilerin gece gündüz gökyüzünün keyfini çıkarabileceği gözlem terasına ve Alfa Hidrojen filtreli ve güneş enerjili üç adet teleskopa sahip bir ana kubbesi bulunan bu gözlemevi; sistemimizin en büyük yıldızı olan Güneşi detaylı bir şekilde izlemenize olanak sağlıyor..

Bonus olarak "çölün ortasında bir vaha olan San Pedro de Atacama'da "tertemiz gökyüzü eşliğinde eşsiz bir yıldız şölenine tanık olabilirsiniz.
Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız yıldızlar ülkesi Şili turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Opmerkingen


bottom of page