top of page
Atacama Çölü

Gitmek için En iyi Zaman

 

Uzun kıyı şeridi nedeniyle, Şili'nin havası, ülkenin büyük bölümünde dört mevsim olmasına rağmen, yer yer farklıklar gösterir ve önceden tahmin edilemez. Yaz Aralık-Şubat, kış-da Haziran-Ağustos ayları arasında yaşanır.

 

Hava çok değişken olduğu için ülke genelinde sıcaklık aralıklarının belirlenmesi zordur. Sıcaklıklar Atacama Çölü'nde kuru olmakla beraber 32 C' den  -2 C'ye düşebilirken, Şili'nin merkezi bölgesi, Mayıs'tan Ağustos'a kadar soğuk, yağışlı bir mevsim ile Akdeniz hissine sahiptir; genellikle her zaman serin ve nemli olan kısmı ülkenin güneyindedir. Paskalya Adası'nın kendi nemli alt-tropikal sıcaklıkları vardır; güneydoğudaki VII. Bölgede yaşanan yağış miktarı çok yüksektir.


Arica, Iquique, Antofagasta, La Serena ve Coquimbo, kuzeydeki yerel turistlerin başlıca yaz plaj merkezleri olup, güneyinde bulunan Pucon Ocak-Mart aralığında yüksek turizm sezonu yaşanır. Santiago, Vina del Mar ve Valparaiso sahil alanlarına olan yakınlığı nedeniyle yaz aylarında bol miktarda güneş ışığı görür ve genellikle Arjantinli komşularla dolup taşar. Şili güney yarımkürede olduğu için kayak sezonu haziran ile ağustos ayları arasında gerçekleşir.
 

Patagonya'yı ve güneyi keşfetmek açısından, Aralık ayından Mart ayına kadar olan yaz ayları, doğa yürüyüşü ve diğer açık hava etkinlikleri için hava daha sıcak olduğndan keşfetmek için ideal zaman aralığıdır. Kasım ve Nisan turizm açısından daha sessiz olmasına rağmen hava durumu daha güvenilir değildir. Güney'i sonbaharın sonundan kışın sonuna kadar ziyaret etmeniz tavsiye edilmez; Mayıs - Eylül; Kötü hava, güçlü rüzgarlar ve su yolları buzlandığı için birçok parkur kapanır. Bununla birlikte, Atacama gibi kuzeydeki yerler, bütün yıl boyunca ziyaret edilebilir.

 

Gerekli Kıyafetler

 

Kentleri ziyaret ediyorsanız hafif terlemeyi kolaylıkla uzaklaştırabilen doğal kumaşlar getirin. Islak mevsimlerde, aşırı ısınmamak için hava geçirmez ve su geçirmez ürünler getirmeniz gerekecek. Güneyde ve yükseklikte daha çok su geçirmez ve sıcak tutan giysilere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Güney Amerika Tutkusu

Güney Amerika aşığı bir ekip olarak sizinle beraber bu heyecanı yaşamak ve paylaşmak bizim için en büyük mutluluk

Güvenli Seyahat

Güney Amerika tecrübemiz ve her durumda 7/24 ulaşabileceğiniz seyahat danışmanlarımızla güvenle seyahat edin

Gerçek Tecrübeler

Tecrübeli seyahat danışmanlarımız ile kitapların ve klişelerin dışına çıkarak unutulmaz tecrübeler yaşayın 

bottom of page