top of page

Yükseklik Hakkında

Patagonya'daki tipik bir tatil, yükseklikle hiçbir zorluk getirmezken, kuzey Şili'nin (Lauca Milli Parkı ve Atacama Çölü) And Dağları'nın eteklerinde ve rotasında yüksekliğin 3000 metrenin üstünde olan türlü güzellikler sunuyor.. Yüksek rakımlarda seyahat etmek “yüksek irtifa hastalığına” yol açabilir. Yüksek rakıma uyum sağlamaya çalışırken işleri yavaştan almak ve dehidrasyona(vücudun susuz kalması)karşı bol bol su içmek, alkolden ve kahveden uzak durmak, ince, kuru havaya alışmanızda size yardımcı olacaktır. Başlarda hafif bir baş ağrısı, baş dönmesi ya da nefesszlik hissi iklime uyum sağlarken olağan durumlardır. Hamilelik ihtimali, doğum kontrol hapı kullanımı, anemi, astım , kalp ya da ciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyonu olan gezginlerin seyahatini planlarken aile hekimine danışması tavsiye edilir. Seyahat sigortanızın “yüksek irtiba hastalığını” karşılağından emin olunuz. Aileniz ile seyahat ediyorsanız, küçük çocukların yükseklikle ilgili semptomları konusunda dikkatli olun; çocukların etkin bir şekilde iletişim kurma yeteneklerinin daha düşük olduğunu unutmayın: onlara da göz kulak olun. Rakımınızı yükseklikte geçirdiğiniz zamanı dikkate alarak güzergahınızı dikkatle planlayacağımızdan emin olunuz. Rakımla ilgili herhangi bir sorunuz ya da endişeniz varsa lütfen seyahat uzmanımızla görüşün.

 

Para Birimi

Şili Pesosu. Büyük şehirlerde hemen hemen her yerde kredi yahut debit kartınızla ödeme yapabilir, ATM’lerden kolayca para çekebilirsiniz. Günlük nakit çekim limitiniz Türkiye’dekinden az olabilir. Ayrıca birçok banka ya da döviz bürosu (casas de cambio) üzerinden Amerikan Doları bozdurabilrsiniz. Küçük yerleşimlerde Euro ve Pound bozdurmak için teklifler düşük olabilir, bazı döviz bürolarnda da sadece Amerikan Doları bulunabilir. Oteller ve restorantlarda ödemenizi kredi kartıyla Amerikan Doları olarak yaparsanız %1.9 oranındaki vergiden yabancı olduğunuz için muhaf sayılırsınız.  

 

Dil

İspanyolca

 

Zaman Farkı

7 saat

 

Vize

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Şili'ye vizesiz giriş yapabilirler.Aynı durum hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri için de geçerlidir.

Nasıl Gidilir

Şili'ye Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız Başkent Santiago'ya direk uçuş bulunmadığı için Avrupa, Amerika ve ya Brezilya aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirisiniz. Yolculuk 15 - 30  saat arası sürebilmektedir. 

Devamı... Sonrsında neler yapılabilir

Bolivya; San Pedro de Atacama'dan geçerek Bolivya'nın güneyine Uyuni Tuz Gölüne geçebilirsiniz.

And Dağlarının müthiş manzaraları eşliğinde birkaç farklı yoldan Arjantin'e ulaşabilirsiniz; Santiago'dan Arjantin Mendoza'ya, Kuzeyde Atacama Çölü'nden Arjantin'in kuzeyinde Salta'ya, Puerto Varas'dan Bariloche göller bölgesine veya Torres Del Paine'den Calafate'ye geçebilirsiniz.

Önemli Tarihler

 

Tapati Festivali, Paskalya Adası: Şubat'ın ilk iki haftası boyunca geleneksel müzikler dinleyip dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Bunun yanında spor müsabakaları da bu festivalin olmassa olmazı.

Yılbaşı, Valparaiso: Güney Amerika'nın en büyük havai fişek gösterilerinden birine ev sahpliği yapmaktadır.

Güney Amerika Tutkusu

Güney Amerika aşığı bir ekip olarak sizinle beraber bu heyecanı yaşamak ve paylaşmak bizim için en büyük mutluluk

Güvenli Seyahat

Güney Amerika tecrübemiz ve her durumda 7/24 ulaşabileceğiniz seyahat danışmanlarımızla güvenle seyahat edin

Gerçek Tecrübeler

Tecrübeli seyahat danışmanlarımız ile kitapların ve klişelerin dışına çıkarak unutulmaz tecrübeler yaşayın 

Beğenebileceğiniz Yazılar

Kaşif'in yazılarından ilham almak için bloğumuzu takip edebilirisiniz.

bottom of page