top of page

Güney Amerikalı Ünlü 5 Yönetmen

Güney Amerika ülkelerinin sanata olan katkılarından "Güney ve Latin Amerika Ülkelerinin En Ünlü 5 Sanatçısı" adlı yazımızda bahsetmiştik. Beyaz perdeye katkılarından da bahsetmeden geçmeyelim istedik. Bu yazımızda sizleri Güney Amerika ülkelerinin en ünlü beş yönetmeni ile tanıştıracağız.


1963 doğumlu Arjantin kökenli ünlü yönetmen ve yapımcı Gaspar Noe beyazperdedeki koltuğunu sağlam tutanlardan. Yaptığı sıradışı, psikolojik ve sanatsal filmlerle adını tüm dünyaya duyurdu. "Love" (Aşk) adlı yapımıyla Türkiye'de de adını milyonlara duyuran sanatçının son yapımı Lux Æterna bu sene vizyona girdi. Ünlü yönetmenin en çok bilinen beş yapımı "I Stand Alone", "Irréversible", "Enter the Void", "Climax" ve "Love" diyebiliriz. Bu beş eserin hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlenen ünlü yönetmenin filmlerine mutlaka göz atmalısınız.


1976'da Santiago'da dünyaya gelen Şilili Pablo Larrain çalışmalarından oldukça söz ettiren bir diğer Güney Amerikalı ünlü yönetmen. Larrain, yapım hizmeti veren aynı zamanda da film ve reklam çeken Fabula adlı şirketin kurucularından. Yönetmenliğini yaptığı Tony filmi 2007 yılında ilk kez Cannes'da seyirci ile buluşurken, 2012 yılında çektiği son filmi 'No' da Cannes Film Festivali'nde gösterildi. Uluslararası alanda oldukça tanınan Pablo Larrain, Şili'nin politik tarihini kara mizahla harmanlandığı eserler ortaya çıkarmış. Hatta bu filmler arasında yer alan Tony Monero, 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde altın lale ödülünü almaya hak kazanmıştır.


Ünlü yönetmenlerden Raul Ernesto Ruiz Pino, sahne adıyla Raoul (Raul) Ruiz, Güney Amerika ülkelerinden Şili'de 1941 yılında doğdu. Pino, yüzden fazla film yönetmiş çok iyi bir film yapımcısı ve yazar olmanın yanı sıra çok da iyi bir öğretmen olarak bilinir. Avrupalı eleştirmenler ve sinema severler tarafından avangart bir sinema sihirbazı olarak anılır. Ünlü yönetmenin; Misteries of Lisbon, Klimt, City of Pirates gibi beyaz perdeye kazandırdığı birçok eseri mevcut.


Sıradaki Güney Amerika ülkelerinden tanıdığımız ünlü yönetmen, Brezilyalı Fernando Meirelles. Filmlerinde tüm sahnelere kattığı detaylar ve farklılığını belli eden özgünlüğü, diğer yönetmenlerden ayırıyor onu. Beyaz perdedeki macerası yönetmenin üniversite yıllarına dayanıyor. Mimarlık okurken arkadaşlarıyla kurdukları Olhar Electrônico adlı şirket ile çektikleri deneysel videoları Brezilya film festivallerinden çeşitli ödüller kazandı. Ardından 80'lerde bu videoların yerini televizyon programları aldı. Sonralarda arkadaşı ona "City of God" olarak adlandırdığı romanını getirdi. Kitap, Brezilya'nın nabzı Rio de Janerio'da başlayan uyuşturucu kaçakçılığını konu edinmişti. Fernando Meirelles kitabı sinemaya uyarladı ve tanınmayan aktörler kullanarak vizyona sürdü. Film birçok ülkede ses getirdi ve 2004 yılında Oscar'da dört farklı dalda adaylığı dahil çeşitli festivallerden de birçok ödül kazandı. Ünlü yönetmen, Hollywood'dan gelen birçok teklifi bağımsız film çekmek istediği için reddetti.Güney Amerika ülkelerinden tanıtacağımız son ünlü yönetmen ise Brezilyalı Jose Padilha. Sinema kariyeri öncesinde siyaset ve ekonomi eğitimi alan yönetmen, sonrasında bir yapım şirketi kurarak ilk filmi "Bus 174" (2002)'ün yönetmenliğini üstlenmiştir. En ses getiren çalışması ise 2007 yılında çektiği "Elite Squad" adlı filmdir. Elite Squad, ona Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazandırdı. Padilha'yı diğer yönetmenler ayıran yönü konuları politik ve eleştirel açıdan çalışmasıdır. Hemen hepimizin bildiği, izlediği, izlemese bile mutlaka duyduğu Narcos dizisinin yapımcılığını üstlenmiş, aynı zamanda ilk iki bölümünü de kendisi yönetmiştir. Birçok film ve belgesel çeken ünlü yönetmenin beyaz perde kariyeri hala devam ediyor.
Güney ve Latin Amerika ülkelerinin en ünlü beş sanatçısını tanıttığımız yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comentarios


bottom of page