top of page

Perito Moreno Buzulu

11423314615_f834a03946_o.jpg

Güney Amerika'nın muhteşem coğrafyasında karşılaşacaklarınızın sınırı yoktur. Görkemli şelalelerin devasa nehirlerle buluştuğu, rengarenk dağların gökyüzüne dokunduğu harika kıtada kelimelerle anlatmanın bir hayli zor olduğu bir başka doğa harikası ise dünya üzerinde çok az yerde deneyimleme şansına erişebileceğiniz buzullar. Arjantin Patagonyasının incisi Perito Moreno, hayatınız boyunca yaşayacağınız en etkileyici ve en heyecanlı deneyimlerden biri olmaya aday. Seyir balkonlarından bakarken onun büyüklüğü karşısında kendinizi çok küçük hissedeceğiniz gibi, yaşadığınız duygu da sizin için tarif edemeyeceğiniz duygulardan biri olacak. Çünkü Perito Moreno, doğanın ta kendisi!

Los Glacieres Ulusal Parkı'nda bulunan ve adını 19. Yüzyıl'da bölgeyi araştıran ve Arjantin ile Şili arasındaki sınırların belirlenmesinde önemli rol oynayan öncü ve kaşif Francisco Perito Moreno'dan alan Perito Moreno, El Calafate'ye 80 kilometrelik mesafede bulunuyor. Arjantin Patagonya'sının en büyük buzulu olmasa da 250 kilometre karelik alanıyla ve daha ulaşılabilir olmasıyla birlikte kesinlikle en ünlü olanı.

Ziyaretçilerinin fotoğraf karelerine muhteşem pozlar vermekten çekinmeyen Perito Moreno'yu ziyaret etmek için güneşli günler seçilmesi büyük önem arz ediyor. Patagonya hava şartlarının da değişken olduğu düşünüldüğünde buzulu tam olarak deneyimleyebilmek için birkaç günlük bir tur planlamak iyi bir seçenek olacaktır. Şanslı gününüzdeyseniz buzul parçalarının gürültülü şekilde kendilerini engin sulara bırakmasına da şahit olabilirsiniz.

Upsala Buzulu

Upsala_Glacier_1.jpg

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Los Glacieres Ulusal Parkı daha çok her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği ünlü Perito Moreno Buzuluna ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Ama bu eşsiz parkın tek özelliği elbette ki bu değil. Perito Moreno ile birlikte toplam 47 buzulun bulunduğu ulusal parkın %40'ı buzla kapanmış durumda.

Upsala Buzulu, 47 buzulun arasında en 2. büyük alana yayılan ve duvarları 100 metreye yüksekliğe kadar çıkabilen muhteşem bir buzul. Perito Moreno'nun 250 kilometre karelik alanına karşın Upsala, 870 kilometre karelik devasa boyutuyla Patagonya'nın sessiz sahiplerinden biri. 

 

Upsala'nın, kuzeni Perito Moreno kadar ünlü olmamasının nedeni ise zamanla bütünden ayrılıp suya karışan buz kütlelerinin ulaşımı neredeyse imkansız hale getiriyor olması. İsmini buzulla hakkında bilimsel çalışmalara ilk sponsor olan İsveç Üniversitesi Uppsala'dan alan görkemli buzul, aynı zamanda beslediği Argentino gölünün eşsiz mavi renginden de sorumlu.

Viedma Buzulu

i-qbwbfd9-2805x1440.jpg
i-qbwbfd9-2805x1440.jpg

Sizlere eşsiz deneyimler sunan Los Glacieres Ulusal Parkı  Perito Moreno'suyla sizi oldukça büyülemişken, 977 kilometre kareye yayılan devasa boyutuyla parkın iplerini elinde tutan Viedma buzulu gözlerinizi kamaştıracak. Ulaşımın 17 kilometre uzaklıktaki El Chalten'den daha kolay sağlandığı ve beslediği Viedma Gölü'nden bot turuyla en iyi manzarayı elde edebileceğiniz muhteşem doğa harikasını gördüğünüzde kendinizi küçük hissetmeniz işten bile değil.

Güney Patagonya buz alanları, dünyanın en büyük 3. buzla kaplı alanı olmakla birlikte Güney Amerika'nın da en önemli temiz su kaynağı olarak gösteriliyor. Küresel ısınma probleminden büyük ölçüde etkilenen buzulları hayatınızda bir kez olsun mutlaka görmeli ve olabildiğince doğamıza sahip çıkmalısınız.

Cerro Fitz Roy

Fitzroy_2-e1437504793788.jpg

Buzul eteklerinden yükselen, ikonik görüntüsüyle kartpostallarda kendine yer edinen Cerro Fitz Roy, Los Glacieres Ulusal Parkı'nın 3405 metre yüksekliğiyle en yüksek noktası konumunda bulunuyor. Beyaz örtünün kalbinden gökyüzüne dokunan görkemli dağ tırmanışçılar için olmazsa olmaz durak noktalarından. En deneyimli tırmanışçıların bile zirvesine ulaşmakta zorluk çekeceği Cerro Fitz Roy, bünyesinde barındırdığı irili ufaklı yürüyüş yollarıyla da her kesime hitap etmeyi göz ardı etmiyor. Yanına konuşlanmış göl Laguna de los Tres ile büyüleyici bir bağ kuran Cerro Fitz Roy, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler listesinde zirveyi zorlayacak.

Buenos Aires turlarımız hakkında bilgi almak ve seyahat uzmanlarımız tarafından size özel hazırlanan ve tamamen ücretsiz tur örneğinizi almak  için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

bottom of page