top of page

Recife, Olinda & Fernando de Noronha

Recife kendine has canlı bir karaktere sahiptir; birçok Afrikalı ve Amazon Hintli göçmeni şehre getiren plantasyon patlamasının zenginliklerini yansıtan modern yüksek bina ve sömürge mimarisinin bir karışımına ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, son zamanlarda modern esintilere sahip geleneksel müzik ve dans ile sanatsal bir canlanma da yaşanmıştır.

Recife'nin hemen üzerinde ise Arnavut kaldırımlı sokaklarının ve Portekiz barok mimarisinin yıllardır ziyaretçileri büyülediği Olinda bulunmaktadır. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından kurulan kasabanın tarihi, şeker kamışı endüstrisi ile bağlantılıdır. Hollandalılar tarafından yağmalandıktan sonra yeniden inşa edilen kentin temel kentsel dokusu 18. yüzyıldan kalmadır. Binalar, bahçeler, 20 Barok kilise, manastır ve sayısız küçük paso (şapel) arasındaki uyumlu dengenin tümü Olinda'nın kendine özgü cazibesine katkıda bulunmaktadır.

Atlantik Okyanusu takımadalarındaki tek nüfuslu ada olan Fernando de Noronha'ya ulaşım Recife'den havayolu ile sağlanmaktadır. Muhteşem denizi ile başlıca dalgıçlar ve sörfçüler olmak üzere doğa severleri cezbeden adanın büyük bir bölümü koruma altındadır. Ada aynı zamanda köpekbalıkları, yunuslar, kaplumbağalar ve vatozlar gibi birçok deniz canlısına da ev sahipliği yapmaktadır.

bottom of page