top of page

Machu Picchu

Machu Picchu.jpg

Machu Picchu Dağı'nın zirvesinde bulunan kutsal kent, İnka kraliyet ailesinin belirli zamanlarda inzivaya çekildiği bir yerdi. İnkaların 9. kralı Pachacuti Inca Yapanqui tarafından milattan sonra 1450 yılında inşa edilen kent, bir asır sonra İspanyol kolonileşmesiyle birlikte terk edildi. Yaklaşık bin kişiye ev sahipliği yapmış şehir kırsal ve kentsel kesim olarak 2 parçaya bölünmüştü. Kimisinin 150 ton ağırlığında olduğu, Machu Picchu'nun yapımında kullanılan granit taşlar ise 30 kilometre uzaklıkta bulunan Urubamba nehrinden alınmış. Nasıl getirilip kullanıldıkları ise hala gizemini koruyor.

1911 yılında Amerikalı bir tarihçi olan Hiram Bingham tarafından keşfedilene kadar yakın çevresi haricinde bilinmeyen, saklı kalmış kentin 1983 yılında Dünya Miraslar Listesi’ne dahil olmuş olması bu şehrin güzelliğini ve sıradışılığını anlatmanın en kısa yolu aslında. Ayrıca Machu Picchu, bununla da kalmayıp 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikaları arasında yerini aldı. Ziyaretçilerini hem manzarasıyla hem tarih kokan mimarisiyle büyüleyen Machu Pichu, geç keşfedilse de asla unutulamayacak bir kent.

Maras Tuzluğu ve Moray Laboratuvarı

peru-salt-harvest-at-salinas-de-maras.jp
Salinas_de_Maras,_Peru-20Sept2013_(5).jp
5100472569_8a365eaf34_o.jpg
5132171496_2832b6c6c8_o.jpg

Maras, İnkaların kutsal vadisinde bulunan ve atalarının geleneklerini hala sürdürmeye devam eden bir And kasabasıdır. İnanılmaz yapılar olan Maras tuzlukları Peru ve çevresine hala tuz ürettiği gibi, burada üretilen pembe tuz da uzmanlar tarafından yemeklerinizde kullanacağınız en sağlıklı tuzlardan biri olarak gösteriliyor. Tuzunun besin değerinin yanında ise Maras tuzlukları, eşsiz manzaraya ve ambiyansa sahip olmasından dolayı da binlerce gezginin uğrak noktası konumunda.

İç içe terasları ve tarıma elverişli alanlarıyla oldukça çeşitli bitki örtüsüne sahip Moray ise İnka Medeniyetinin farklı yükseltilerdeki ve sulama koşullarındaki bitki verimini ölçmeleri için kullanıldığı bir laboratuvar görevi üstlenmiştir. Moray'ı ziyaret edip İnkaların bilim ve tarım konusunda ne kadar ileride olduklarını anlamak oldukça ilginç bir deneyimdir.

Pisak Pazarı

Şimdileri Pisak olarak bilinse de orijinali İnka Pisak olan bu kasaba 1530'larda İspanyollar tarafından yıkılsa da bundan yaklaşık 40 yıl sonra Viceroy Toledo tarafından yeniden inşa edilmiştir. Binlerce el yapımı rengarenk eşyayı, sanatsal eserleri ve Cuzco kültürünü yakından görebilmeniz için harika bir fırsat sunan Pisak pazarı resmi olarak salı, perşembe ve pazar günleri açık oluyor olsa da bölgedeki turistik hareketliliğin bir hayli fazla olmasının getirdiği teşvik ile ziyaretçilerini genel olarak haftanın her günü ağırlamaktadır. Bununla birlikte, resmi olarak kapalı farz edilen pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri daha az bir kalabalık ile ziyaret edilebilir. Eminiz ki siz de evinize götüreceğiniz muhteşem Peru hatıralarını Pisak pazarının derinliklerinde dolaşırken bulabileceksiniz.

pisac-market.jpg

Kutsal Vadi

00-holding-sacred-valley-peru-travel-gui

Zorlu dağ eteklerinde sıkışmışçasına uzanan ve El Valle de Sagrado olarak da bilinen Rio Urubamba Vadisi Cuzco'nun 15 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Köşebucak bir cazibe merkezi olan Kutsal Vadi bünyesinde kolonyal mimarilerinde barış içinde yaşayan and kasabalarını barındırır. Başlıca görülmesi gereken yerleri ise yerel pazarı, Pisak Kalesi ve Ollantaytambo Kalesi olan Kutsal Vadi, başta trekking, kaya tırmanışı ve rafting olmak üzere birçok olanak ile birlikte gezginlerin odak noktalarından biri haline gelmiştir.

Kutsal Vadi'nin bir başka özelliği ise Machu Picchu, Maras ve Moray gibi birçok cazibe merkezini bünyesinde bulunduruyor olmasıdır. Ziyaretinizin odak noktalarından olacak bu büyüleyici vadide sizi şaşırtacak birçok aktiveteyi bulabilecek, bununla birlikte Kutsal Vadi üzerinde yer alan birbirinden göz alıcı otellerde doğa ile iç içe konaklamanın keyfine varabileceksiniz.

Humantay Gölü

humantay-lake-visit-south-america-salkan

Engin dağların arasından sizleri selamlayan Humantay Gölü'ne ulaşabilmeniz ve bu muhteşem manzaranın tadını çıkarabilmeniz için çıkmanız gereken yolculuk Salkantay Trek'tir. Machu Picchu'yu ve Cuzco'nun en büyüleyici yerlerinden olan And Dağları'nı keşfetmenin harika bir yolu olan Salkantay Trek, her gün farklı iklim ve deneyim yaşamak isteyen maceraperestler için harika bir seçimdir. Karla kaplı dağları ve nefes kesici yer şekillerini aşarak biyolojik çeşitlilikte sınır tanımayan tropik ormanlara varacağınız yolculuğunuzda yabancılar tarafından neredeyse hiç görülmeyen uzak köylerde yaşayan en eski kültürlere tanıklık edeceksiniz. Profesyonel tırmanışçılar tarafından 1952 yılından beri kullanılan bu rotayı tamamlayabilmek için kondisyonunuzun iyi durumda olması gerekirken, deniz seviyesinin 4650 metre üzerine ulaşacak olmanız yükseklik konusunda da önlemler almayı gerektiriyor.

Gökkuşağı Dağı

cerro-colorado-destino-1.jpg

Vinicunca olarak da bilinen Gökkuşağı Dağları, tepelerin arasında bir yerdir ve Ausangate yerlileri tarafından kutsal sayılır. İnka öncesi dönemden beri yerlilerin ibadet yeri olan dağdaki bu gelenek günümüze kadar taşınmıştır. Bu yürüyüşte köyler, güzel kerpiç evler, lama sürüleri görüp, Ausangate Buzulunun (6,385 m) muhteşem manzarasına sahip olacaksınız. Kesintisiz güzelliği ile yürüyüşçüler için muhteşem bir yolculuk. Vinicunca turu için yolculuğumuza gün doğumundan önce saat 03:00'da başlayacağız. Belirli bir yere kadar araçlarımızla gittikten sonra bu muhteşem dağın zirvesine ulaşmak için yaklaşım 1 buçuk saat kadar trekking yapacağız. Dağda fotoğraf çekmek ve bu görkemli ve eşsiz manzaranın tadını çıkarmak için bolca zamanımız olacak.

Cusco turlarımız hakkında bilgi almak ve seyahat uzmanlarımız tarafından size özel hazırlanan ve tamamen ücretsiz tur örneğinizi almak  için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

bottom of page