top of page
MAGICAL-PERU-1-1-scaled.jpg

Uros Yüzen Adaları

8ed6cc08-529b-4724-b5f9-f1180fa6b5f3.jpg

Titicaca Gölü üzerinde bulundurduğu Uros Adası ile ünlü ‘Yüzen Adalar’ adı verilen bu gölün üzerinde yaklaşık 41 tane adacık yer alıyor. Adaya ulaşım tekne ile sağlanıyor. En merkezi yerden adaya ulaşmak bir buçuk saat sürüyor. Uros Adası’na ayrıca ‘Uro Adası’ da deniliyor. Yerlilerin deyimi ile “Güzel ada” anlamına geliyor. Adada yaşayanlara ise Uro deniliyor. Burada yaşayan insanlar karaya yerleşmeyi reddettikleri için yaşamlarını halen bu adalarda devam ettiriyorlar. Turistlerin yüzen adalarını ziyaret etmesine izin veren Uroslar, ziyaretçilerine karşı gösterdikleri samimi davranışlarıyla biliniyorlar. Sazdan yapılan evler adanın yapımında saz bitkisine benzeyen yöreye özgü ‘Totora’ adlı bir bitkinin saplarını kullanıyorlar. Aynı zamanda evlerin de sazlıklardan yapılmasından dolayı Uros halkı, herhangi bir yangına sebebiyet vermemek için yemeklerini daima evin dışında pişiriyorlar.

Taquile Adası

eyeem-136149104.jpg

Taquile Adası, Titicaca Gölü’nün Peru’ya ait tarafında bulunan bir adadır. Oldukça engebeli araziye sahip olan adanın en yüksek noktası 4.050 metre; en merkezi köyü ise 3.950 metre yüksekliktedir. Ada, ortalama 2.200 kişinin yaşadığı bir yerdir. Taquileños olarak adlandırılan ada sakinleri, Puno Quechua dilini konuşmaktadırlar. Ada yerlilerin oluşturduğu özgün tekstil ürünleri bir endüstri oluşmasını sağlamış, üstelik 2005 yılında “Taquile ve Tekstil Sanatı” adıyla UNESCO tarafından “İnsanlığın Sözlü ve Maddi Olmayan Mirasının Başyapıtları” statüsü kazanmıştır. Adadaki turistik faaliyetler 1970’li yıllarda başlamıştır. Geleneksel İspanyol giysileri, zengin kültürel varlığı ve tarihi ile Taquile Adası turistik açıdan bilinen bir yer olmasından dolayı kendi değerlerini korumak adına halkın yaşlıları tarafından turizm faaliyetlerini denetlemektedir. Ada aynı zamanda özgün yaşayış biçimine ve ruha sahip yerel halkı ile insanlığın önemli değerlerinden biridir.

Uros ve Taquile adaları turlarımız hakkında bilgi almak ve seyahat uzmanlarımız tarafından size özel hazırlanan ve tamamen ücretsiz tur örneğinizi almak  için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

bottom of page