top of page
valparaiso-chile-top-ports-3840x2160.jpg

La Sebastiana

la_sebastiana.jpg

Valparaiso'nun güzel koyuna bakan bir tepenin üstünde yer alan La Sebastiana, bir zamanlar Şili'nin en ünlü şair Pablo Neruda'nın eviydi ve şimdi hayatına ve eserlerine adanmış fantastik bir müzedir. Tepenin üstündeki yürüyüş kesinlikle dik ve oldukça zor olsa da, üstten ve beş katlı evin manzaraları çarpıcı ve verilen tüm çabaya değer. 

Pablo Neruda'nın eserleri, ödülleri, hatıraları ve Nobel Ödülü ile ilgili birçok bilgiyi ona ilham veren şeyleri tecrübe ederek edinebileceğiniz bu evde bulunmak kesinlikle sizi de büyüleyecek.

Museo Maritimo Nacional

Chile-Valparaiso-National-Maritime-Museu

Paseo 21 de Mayo'da bulunan bu harika müze, Valparaiso'da zaman geçirmeye değer ve ziyaretçilerin ülkenin zengin denizcilik tarihi hakkında çok şey öğreneceğinden emin olabilirsiniz. Müzeye girişte eski toplar bulunur ve sergi odaları ilginç öğeler, yağlı boya tablolar, haritalar, modeller ve heykellerle doludur. Müzenin çoğu Pasifik Savaşı sırasında gerçekleşen olaylara adanmış olsa da, görülecek ve yapılacak çok şey var. Üst kattan, aşağıdaki tüm şehrin harika bir görünümü var. Şili tarihinin çoğu anlaşılır bir şekilde denizle şekillenmiştir ve müze, ulusun nasıl olduğuna büyüleyici bir bakış sunmaktadır.

Ascensor Reina Victoria

ascensor_reina_victoria.jpg

1902 yılına dayanan bu füniküler, Kraliçe Victoria'nın adını aldı ve Valparaiso'nun sunduğu manzaralar kesinlikle muhteşem. Elias Caddesi'ni Paseo Dimalow'a bağlayan füniküler, yerlileri ve turistleri bir dakikadan kısa bir sürede dik yamaçlara çıkarır; tepeye tırmanmayı önlemek için çok ucuz bir yoldur. Üstte, bir kahve için durabileceğiniz ve nefes kesen manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir dizi restoran ve kafe bulunmaktadır.

Acensor Reina Victoria biraz tükendiğinde ve cılız gibi görünse de, yüz yıldan fazla sürdü. Enfes mimarisi, buraya yerleşen Alman ve İngiliz göçmenlerin etkisini vurgular. Valparaiso'da yapılacak eğlenceli ve ucuz bir şey olan bu fünikülere binmek popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

Ascensor Artilleria

ascensor_artilleria.jpg

Valparaiso ile ilgili kırkın üzerinde tepe ile ziyaretçiler hızla bu engebeli şehri geçmenin en iyi yolunun fünikülerle olduğunu keşfedecekler ve Ascensor Artilleria bunlardan sadece bir tanesi. 1892'den bu yana ziyaretçilerini Artilleria tepesine çıkaran ve unutulmaz manzaralara tanık ettiren asansör mazisinin getirdiği cazibe ile birlikte de kimi zaman uzun kuyruklara da şahitlik ediyor.

Valparaiso turlarımız hakkında bilgi almak ve seyahat uzmanlarımız tarafından size özel hazırlanan ve tamamen ücretsiz tur örneğinizi almak  için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

bottom of page