Cidade Alta

Salvador Bahia'nın Cidade Alta olarak adlandırılan ve şehri ikiye bölen yükseltinin yukarı tarafında bulunan bölümü kentin tarihi merkezini oluşturuyor. Portekiz sömürgesi döneminden kalma renkli binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları ve detaylı ahşap işlemeleriyle büyüleyici görünüme sahip olan merkez, 1985 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiştir. Aynı zamanda birçok ilçesi de bulunan merkez, 16,17 ve 18. yüzyıllardan kalma barok tarzı inşa edilen kilise ve saraya da ev sahipliği yapıyor. Kısacası, Salvador Bahia'nın renkli sokaklarında dolaşırken, yıllar öncesine tarihi ve kültürel bir yolculuk yapacaksınız.

Elevador Lacerda

Salvador, 85 metre yüksekliğinde keskin bir uçurumla yukarı ve aşağı şehir olarak ikiye ayrılıyor. Yukarı şehirde idari, dini ve konut bölgeleri yer alıyor, aşağı şehir ise limanı nedeniyle bir ticaret merkezi olarak işlev görüyor. Bölünen  iki bölgenin arasındaki bağlantıyı ise Brezilya'nın ilk asansörü olan Elevador Lacerda sağlıyor. 1873 yılında kullanılmaya başlanan asansör, başlangıçta iki yolcu taşıma kapasitesine sahipken sonrasında iki kabin daha eklenerek kapasitesi arttırılmış. 72 metre yüksekliğinde bulunan asansör, 30 saniye gibi kısa bir sürede şehrin katlarını birbirine bağlıyor.

Sao Francisco Kilisesi ve Salvador Manastırı

1587 yılında Salvador’a gelen Fransiskan rahipleri tarafından inşa edilen manastır ve kilise, 17. yüzyılın başlarında Hollanda istilaları sırasında tahrip edildi. 1686 yılında restoresine başlanan manastır uzun yıllar süren çalışmaların sonucu hem yenilenmiş hem de daha görkemli bir tasarıma kavuşmuş oldu.

1708 - 1723 yılları arasında yeniden inşa edilen Sao Francisco kilisesinin iç dekorasyonu ise 1755 yılına kadar sürdü. Gösterişli duvarlarında birçok işleme ve önemli tablolar bulunan kilise, Fransiskan kiliseleri arasında alışılmadık olan 3 koridorlu bir yapıya sahiptir.

Salvador Bahia turlarımız hakkında bilgi almak ve seyahat uzmanlarımız tarafından size özel hazırlanan ve tamamen ücretsiz tur örneğinizi almak  için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

Bize Ulaşın

Av. Honorio Pueyrredon 906,

Buenos Aires, Arjantin

Av. Diego Portales 283, 
Viña del Mar, Şili

TR Tel:

AR Tel: +54 9 11 5593 3345

CL Tel: +56 9 9181 9962

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
  • Pinterest - White Circle
  • White LinkedIn Icon