top of page

Larco Müzesi

Larco-Museum.jpg

Lima sahip olduğu tarihî yapıları ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar müzeleri ve sanat galeri ile de görülmeye değer bir şehirdir. Larco Müzesi, Lima’da bulunan en ilgi çekici müzelerin başında yer almaktadır. Tam adı Rafael Larca Herrera Müzesi olup şehri ziyarete gelen turistler kadar Lima halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kolombiya öncesi döneme ait sanat eserleri müze koleksiyonunun ana parçalarını oluşturmaktadır. Müzenin sergisi yaklaşık 4000 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Kronolojik olarak sıralanan eserler ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle incelenmektedir. Peru’nun Kolombiya öncesi dönemine ait oldukça önemli sanat eserlerinin sergilendiği müze aynı zamanda erotik heykel galerisi olarak da bilinmektedir. Müzenin bel kemiğini oluşturan sanat eserlerinin yanı sıra yılın belli dönemlerinde geçici sergiler de yapılmaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan müze Lima’da görülmesi gereken noktalardandır.

Armas Meydanı (Plaza Mayor)

Lima-Downtown.jpg

Lima’yı keşfetmeye başlarken ilk noktanız mutlaka Plaza Mayor olmalıdır. Şehrin kalbi olan Plaza Mayor bölgesi aynı zamanda Lima’da ilk yerleşimin görülmeye başlandığı noktadır. Lima denilince akla gelen ilk noktalardan olup şehri ziyaret eden gezginler tarafından her zaman ilk durak olarak seçilmektedir. Tarihi Lima diyebileceğimiz Lima’nın eski şehir yerleşkesinin olduğu bölümde yer alan Plaza Mayor bölgesi 16. yüzyılda İspanya Kralı I. Charles tarafından hazırlanan şehir planlamasına göre inşa edilmiştir.

 

Plaza Mayor bölgesi şehrin ana meydanı sayılmakta olup etrafında şehrin diğer önemli binaları konumlanmıştır. Plaza Mayor Meydanı’nın etrafında Hükümet Sarayı, büyük Lima Katedrali, Başpsikopos Sarayı gibi diğer turistik noktalar bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan Plaza Mayor’a toplu taşıma kullanarak kolayca ulaşabilir diğer turistik noktaları da yürüme mesafesinde oldukları için kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Miraflores

image_processing20190407-10-4zq7pi.jpg

Lima şehrinin en elit ve popüler noktalarından biri olan Mirafores Bölgesi, şahane okyanus manzarası, hareketli sokakları, leziz yemekler tadabileceğiniz restoranları, eğlence mekanları ve alışveriş merkezleri ile ünlü. Konaklamak için de şehirdeki en güvenilir bölgeler arasında gösterilen Miraores’e uğradığınızda, Aşıklar Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Gece hayatı açısından da oldukça renkli bir atmosfere sahip olan bu Peru’da, publar ve gece kulüplerinin büyük kısmı sabaha kadar açık.

Şehir merkezine olan uzaklığının ve yeşil dokusunun çekiciliği ile Lima'nın en huzurlu ve eğlenceli bölgesi olan Miraflores yalnızca yürüyüş için değil aynı zamanda Pasifik Okyanusu'nun sunduğu olanaklar ile sörf ve yamaç paraşütü tutkunlarının da odak noktası konumunda.

Huaca Pucllana

CROP-Lima-Huaca-Pucllana-iStock.webp

Huaca Pucllana, MS 400 yılında Perulu merkez kıyısını yaklaşık 500 yıl yöneten Lima kültürü tarafından inşa edildi ve sert çöl ikliminde gelişmelerine izin veren sulama gibi teknolojiler geliştirdi. Huaca Pucllana'nın kerpiç ve kil kompleksinin ikili bir işlevi vardı. Sitenin batı yarısı, 22 metre yüksekliğindeki bir piramitle tamamlanan dini ayinler için önemli bir tören merkeziydi. Doğu yarısı ise çevredeki sulama bölgesi için idari bir karakol olarak kullanılmıştır ve halk toplantıları için muhtemelen birkaç açık alan içermektedir.  Lima kültürü, milattoan sonra 700 civarında Wari kültürü tarafından ele geçirildi. Wari altında, Huaca Pucllana öncelikle asalet için bir mezar alanı olarak önem taşıyordu. Bu döneme ait ilk sağlam mezar 2008'de bulundu.

Bugün, Huaca Pucllana kompleksi bir atölye alanı, küçük bir hediyelik eşya dükkanı ve harabeye bakan bir restoran içermektedir. Müzede ise yıllar içinde sitede bulunan seramik, tekstil, aletler, eserler ve diğer kalıntıları sergileniyor.

Rezerv Parkı (Parque de la Reserva)

c6d2ed63e5a682bd4737e9105bf19692-el-circ

Lima’nın simgesi haline gelmiş yapılardan bir tanesi Rezerv Parkı’dır. Alışılmışın dışındaki mimarisi ve renkli görüntüsüyle Lima’nın en ilgi çekici ziyaret noktalarındandır. Lima’nın en önemli iki caddesi olan Paseo de la Republica ve Arequipa arasında konumlanmış olan yapı sihirli su binası olarak da bilinmektedir. Sekiz hektarlık bir alan üzerine neo-klasik tarzda inşa edilmiştir. Yapının tasarımı ise ünlü Fransız mimar Claude Sahut’a aittir. Uzun bir inşa sürecinden sonra 1929 yılında tamamlanmıştır.

 

Parkın içerisinde çok sayıda çeşme ve fıskiye bulunuyor. Bu çeşme ve fıskiyeler renkli ışık şovları ile birleştiğinde ortaya eşsiz bir görsel şölen çıkıyor. Parkı dilerseniz kendiniz gezebilirsiniz. Dilerseniz de günün belli saatlerinde düzenlenen büyülü su turu kapsamında gezebilir ve gösteriye katılabilirsiniz. Parkın içerisindeki en büyük çeşme Büyülü Fıskiye olarak anılan çeşmedir. 80 metre yüksekliğe sahip olan bu fıskiye göz kamaştırıcı detaylara sahiptir.

Lima turlarımız hakkında bilgi almak ve seyahat uzmanlarımız tarafından size özel hazırlanan ve tamamen ücretsiz tur örneğinizi almak  için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

bottom of page